Niepubliczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „SZANSA”
Od 1 września 2014 roku przy naszym Stowarzyszeniu działa Niepubliczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „SZANSA”, która:
- udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i innym specjalistom pracującym z dzieckiem, dorosłym osobom o specyficznych potrzebach edukacyjnych, wychowawczych, związanych z codziennym funkcjonowanie oraz ich opiekunom;
- udziela innego specjalistycznego wsparcia i pomocy osobom o specyficznych potrzebach wychowawczych, edukacyjnych, egzystencjalnych;
- prowadzi wczesne wspomaganie rozwoju dziecka;
- udziela specjalistycznego wsparcia, w tym psychologicznego, rodzicom oraz innym osobom związanym z wychowaniem i kształceniem dzieci i młodzieży.
Jest to placówka ogólnodostępna, z usług której odpłatnie korzystać mogą:
- dzieci, młodzież i dorośli potrzebujący wsparcia w zakresie działalności Poradni;
- pracownicy placówek oświatowo – wychowawczych;
- rodzice, specjaliści i inne osoby pracujące lub sprawujące bezpośrednią opiekę nad osobami przewlekle chorymi, z różnego rodzaju niepełnosprawnościami lub innymi problemami.
Działania naszej Poradni skierowane są do klientów wymagających wspomagania w sferze rozwojowej, edukacyjnej czy psychofizycznej, a w szczególności:
- z niepełnosprawnością o różnej etiologii;
- nieprzystosowanych, niedostosowanych lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym;
- o specyficznych trudnościach w uczeniu się i zachowaniu;
- z zaburzeniami komunikacji językowej;
- szczególnie uzdolnionych;
- z przewlekłymi chorobami.
Ponadto Poradnia realizuje następujące zadania:
- prowadzenie terapii i wsparcia dla osób w różnym wieku;
- udzielanie pomocy w wyborze placówki oświatowej i formy kształcenia osobom o specjalnych potrzebach edukacyjnych czy wychowawczych;
- działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów, w tym udzielanie wsparcia psychologicznego i pedagogicznego dzieciom i młodzieży z grup ryzyka oraz ich rodzinom i wychowawcom;
- współpraca z placówkami prowadzącymi działalność oświatowo – wychowawczą;
- wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny;
- udzielanie merytorycznego wsparcia pracującym z osobami o specjalnych potrzebach psychologicznych, edukacyjnych, wychowawczych, egzystencjalnych, itp.;
- wspomaganie osób z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi oraz zmiana środowiska edukacyjnego.
Zadania te realizowane są głównie przez:
- opiniowanie;
- konsultowanie;
- prowadzenie terapii i wsparcia;
- doradztwo;
- mediacje;
- interwencje w środowisku;
- działalność profilaktyczną;
- działalność edukacyjno – informacyjną.
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna, specjalistyczne wsparcie oraz wczesne wspomaganie rozwoju dziecka realizowane są w sposób kompleksowy przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Preferujemy holistyczne ujęcie problemu, jego wieloaspektową analizę oraz, jeśli to możliwe, ukazanie kilku dróg rozwiązania w celu wybrania najbardziej optymalnej dla klienta.
GŁÓWNĄ OŚ DZIAŁALNOŚCI PORADNI STANOWI WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA
– bezpłatne zajęcia, mające na celu stymulowanie rozwoju psychoruchowego i psychospołecznego dzieci z niepełnosprawnością oraz wsparcie rodziny, aby jeszcze lepiej spełniała swoje funkcje. Podstawowym założeniem tej formy pomocy jest traktowanie rozwoju dziecka jako integralnego i całościowego procesu, warunkowanego przez czynniki wewnętrzne i środowiskowe. Bazą rozwoju jest aktywność, która umożliwia uczenie się – warunek ciągłego rozwoju człowieka. Celem oddziaływań terapeutycznych jest jak najwcześniejsze wykrycie i zniwelowanie bądź korygowanie zaobserwowanych nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.
Podstawowe formy terapii i wsparcia, oferowane przez naszą Poradnię:
DLA DZIECI:
- terapia pedagogiczna,
- terapia logopedyczna,
- rehabilitacja ruchowa,
- wsparcie psychologiczne,
- dzieciom wymagającym szczególnego wsparcia i specjalnego podejścia w zakresie rozwoju umiejętności społecznych i interpersonalnych oferujemy zajęcia w niewielkich grupach.
DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW:
- możliwość uczestnictwa w zajęciach instruktażowych,
- poradnictwo specjalistyczne oraz wychowawcze,
- poradnictwo w zakresie doboru sprzętu ortopedycznego oraz innego rodzaju pomocy edukacyjnych i terapeutycznych,
- indywidualne wsparcie psychologiczne w sytuacjach kryzysowych,
- możliwość uczestnictwa w terapii rodzin.
Wszystkie zajęcia prowadzone są przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, stale podnoszących swoje zawodowe kompetencje. Wszyscy specjaliści dostępni są w jednym miejscu, godziny zajęć w miarę możliwości dostosowywane są do predyspozycji percepcyjnych dziecka oraz mobilności rodziców.