rehabilitacja tymbark

jesteś w Strona główna / Ważne Dni

rozmiar tekstu: A A A
21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa
Powiększ

W 2005 roku Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa ustanowiło 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa. Daty nie wybrano przypadkowo. "Ten dzień patronuje narodzinom wiosny i ludzi niezwykłych."    Osoby z zespołem Downa mają w każdej lub prawie każdej komórce ciała dodatkowy chromosom 21, a więc trzy zamiast dwóch chromosomów 21, stąd data tego dnia – 21.03.

W Polsce żyje około 45 - 60 tysięcy osób z zespołem Downa. W ciągu jednego dnia rodzi się ich troje (dane: Bardziej Kochani). 
Zespół Downa dotyka ludziwszystkich ras, niezależnie od strefy klimatycznej czy warunków socjoekonomicznych – wskaźnik jego występowaniajest jednakowy na całym świecie i wynosi 1 na 600-700 noworodków.
           Zespół Downa, mimo iż dość dobrze znany i opisany, nie jest pozbawiony w odbiorze społecznym przekłamań i mitów, funkcjonujących do dziś. Zapewne duży w tym udział charakterystycznego wyglądu osób dotkniętych tą wadą.. Powoduje on często wrażenie, że są one takie same nie tylko zewnętrznie, ale również pod względem możliwości, umiejętności, zachowań i cech charakteru, a ponadto – niesie w odbiorze społecznym lęk poprzez skojarzenie z głębokim upośledzeniem umysłowym. 
Tymczasem u niewielu tylko osób z Zespołem Downa stwierdza się głębokie upośledzenie umysłowe – te osoby po prostu wolniej myślą i sprawiają wrażenie dziecinnych,   nie nadążają za innymi z poznawaniem i zapamiętywaniem świata, przez całe życie jednak potrafią się uczyć, bywają twórcze, mają wysoko rozwiniętą empatię, a przede wszystkim – skrywają w sobie wielkie pokłady radości życia, którą potrafią się dzielić z innymi.

Ich rodzice bardzo często twierdzą, że sytuacja niepełnosprawności dziecka może stać się źródłem satysfakcji oraz rozwoju osobowego wszystkich członków rodziny, głównie poprzez kształtowanie wrażliwości na potrzeby słabszych, odpowiedzialności i aktywności w udzielaniu pomocy. Życie z osobą dotkniętą Zespołem Downa, choć bywa trudne, może być piękne!

 


Powiększ
Powiększ
Data publikacji: 2013-03-21 Autor: stow
copyright ©
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością "PRZYSTAŃ" im. Jana Pawła II w Tymbarku
online: 5 | wizyt: 735537