rehabilitacja tymbark

jesteś w Strona główna / Aktualności

rozmiar tekstu: A A A
MOC KOLĘDOWANIA

Moc kolędowania przełamała mury

W niedzielę, 13 stycznia w Gościńcu św. Benedykta przy Opactwie oo. Cystersów już po raz czwarty odbyło się szczyrzyckie kolędowanie na maxa, tym razem pod hasłem „…więc zwolnij bieg, zatrzymaj się niech cicha noc otuli Cię…”

Dzięki przychylności proboszcza tamtejszej parafii, ojca Filipa Krzemienia mieliśmy ponownie okazję doznać niesamowitych wrażeń kulturalnych. Serdecznie przywitał on i zaprosił do wspólnego kolędowania wszystkich przybyłych, w tym prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością „PRZYSTAŃ” im. Jana Pawła II w Tymbarku, panią Danutę Dawiec oraz ks. Jerzego Smolenia, kapelana tego stowarzyszenia.

Pięknie wykonywane przez prowadzoną przez Panią Elę Lizak Scholę Parafialną kolędy i pastorałki przeplatane były występami, które rozpoczęły dzieci z zerówki. Przedstawiły jasełka, czyli historię narodzin Jezusa widzianą oczami dziecka, okraszoną dużą dozą humoru i dziecięcej fantazji. Widzów niesamowicie ujęła mała Martynka, która nie dość, że pięknie wcieliła się w rolę Maryi, to jeszcze z wielkim zaangażowaniem wykonała na skrzypcach kolędę Lulajże Jezuniu.Tańczące Elfy św. Mikołaja dały pokaz nadzwyczaj żywiołowego świątecznego tańca do szalonej wersji piosenki We Wish You a Merry Christmas. Mimo dość złożonego, zawierającego wiele trudnych i szybko po sobie następujących elementów choreografii, młodzi tancerze poruszali się bardzo synchronicznie i stworzyli piękne, pozostawiające niedosyt widowisko.

Jeden z najbardziej dynamicznych tancerzy, podopieczny Stowarzyszenia „PRZYSTAŃ”, Wojtek, nie poprzestał na pląsach i miał w sobie jeszcze dość energii, by przepięknie zaśpiewać pastorałkę To już pora. Jego dźwięczny, z lekko góralskim zaśpiewem głos spowodował, że poczuliśmy znowu to radosne oczekiwanie, które towarzyszy nam przed wigilijną wieczerzą, kiedy czekamy, by wszyscy nasi najbliżsi zgromadzili się wokół świątecznego stołu.  

Pięknie wykonywane z towarzyszeniem organów i orkiestry kolędy i pastorałki nie tylko pokazały ogromne możliwości wokalne młodych chórzystów, ale też stanowiły wycieczkę po różnych stylach muzycznych. Były zatem i klasyczne wersje kolęd, i pastorałki z elementami muzyki ludowej, a także nastrojowe czy rockandrollowe rytmy. Grupowe śpiewy przeplatane były występami solo lub w duecie, które niosły, jak na święta Bożego Narodzenia przystało, przesłanie miłości, zgody i pojednania. Kamila i Karolina  w cudownym duecie wyśpiewały Maleńką Miłość, a Natalka zakończyła kolędowanie przepiękną pastorałką Pod jemiołą.

Na zakończenie prezes Stowarzyszenia „PRZYSTAŃ”, pani Danuta Dawiec, wyraziła wdzięczność wszystkim, dzięki którym mogliśmy kolejny raz poczuć się wspólnotą, a w szczególności:

Ojcu proboszczowi Filipowi Krzemieniowi – życzliwemu propagatorowi tego przedsięwzięcia, który bardzo zaangażował się w jego organizację;

Pani Elżbiecie Lizak – pełnej dobrej energii opiekunce Scholi Parafialnej i duszy koncertu;

Pani Dorocie Szpilce, wychowawczyni cudownych sześciolatków, która włożyła wiele trudu w przedstawienie przez nich historii narodzin Jezusa;

Paniom Bożenie Grzyb i Katarzynie Wierny – opiekunkom bardzo żywiołowych Tańczących Elfów św. Mikołaja;

Grupie cudownych i bezinteresownych muzyków: Michałowi Twarogowi, Iwonie Cichoń, Radosławowi Szewczykowi, Szymonowi Matrasowi, Szymonowi Więckowi i Mateuszowi Szubrytowi;

Michałowi Łyszczarzowi pięknie grającemu na organach;

Barbarze i Adamowi Czepielom za stworzenie doskonałych warunków, dzięki którym kolędowanie miało niepowtarzalną atmosferę;

Panom Januszowi, Grzegorzowi i Pawłowi za przygotowanie nagłośnienia;

Karolinie i Przemkowi – wspaniale prowadzących konferansjerkę;

Hojnym darczyńcom, którzy przekazali symboliczne cegiełki na budowę ośrodka rehabilitacyjnego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością „PRZYSTAŃ” w Tymbarku;

Specjalne wyrazy wdzięczności składamy byłemu proboszczowi szczyrzyckiej parafii – ojcu Piotrowi Puci, który ten piękny zwyczaj wspólnego kolędowania zapoczątkował, rozpropagował i pielęgnował.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji koncertu - za obecność i zaangażowanie dziękujemy z całego serca i do zobaczenia na kolejnym kolędowaniu!

D.W.


Data publikacji: 2019-01-17 Autor: D.W.
copyright ©
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością "PRZYSTAŃ" im. Jana Pawła II w Tymbarku
online: 1 | wizyt: 561916