rehabilitacja tymbark

jesteś w Strona główna / Aktualności

rozmiar tekstu: A A A
Rekolekcje 2016r w Gródku n. Dunajcem
Powiększ

Wyjęci z codzienności - bez pośpiechu, radia, telewizji ale też bez domowych normalnych obowiązków -  ponownie zatrzymaliśmy się na górze.  Odłączyliśmy się od „blasków” życia, aby tutaj na szczycie, zatrzymać się na kilkanaście  godzin  i dostrzec światło, kilka promieni, które świecą w szarości.

Tym razem była to góra przebaczenia.

 Ciężko się wchodzi na szczyty gór. Jeszcze ciężej kiedy na swoich barkach dźwiga się niezbędne rzeczy do przetrwania. Wszystko co niesiemy z sobą konieczne jest do przeżycia i powrotu. W naszym życiu są jeszcze inne ciężary, które towarzyszą nam i często się zdarza, że ciążą jeszcze bardziej niż te fizyczne.Przebaczenie i pojednanie – to nad tym tematem  rozmyślaliśmy przez dwie doby w Gródku nad Dunajcem.

Koniec października to dni szczególne. Już myślimy o zmarłych, o bezpiecznych powrotach do domów o korkach i dotarciu na czas… a ten ostatni, ten właśnie czas -  jakby przyspieszył… i trudno odnaleźć go  dla siebie.  I właśnie po to są rekolekcje.

W piątek wieczorem  spotkaliśmy się najpierw na jadalni aby posilić się i przedstawić -  bo pomiędzy nami byli Ci , którzy pierwszy raz zawitali do Gródka. Potem kaplica, różaniec a po nim  wieczorne rozmowy Polaków: o wszystkim …

W sobotę po porannych modlitwach i śniadaniu skupiliśmy się na odpowiedziach do trudnych pytań. Co pomaga w przebaczeniu? Jakie są korzyści w wybaczenia? Jakie warunki potrzebne są aby łatwiej wybaczyć? Zajęcia w grupach przebiegały sprawnie i rzeczowo a potem po odczytaniu odpowiedzi wywiązała się wspaniała dyskusja.

Zrozumienie mechanizmów działania ułatwia podejmowanie decyzji. Pomiędzy przebaczeniem a pojednaniem jest długa i mozolna droga, cały skomplikowany proces,  który  warunkuje pojednanie.

Warto wybaczać bo wtedy żyje się nie tylko lepiej i dłużej ale przede wszystkim otwiera się drzwi dla tych, którzy idąc ścieżką przykładu mają wzór  a sami pozostawiają te drzwi  …uchylone – dla innych, zmęczonych inaczej!

Czas obiadu przywrócił nam siły a po nim  konieczna przerwa i przyjemność różnorodnej modlitwy.

Wieczorem, na podsumowanie dnia mieliśmy wspaniałą puentę porannych warsztatów.  Projekcja filmu okazała się „strzałem w dziesiątkę” i poruszyła wszystkich, nawet  najmłodszych, którzy żywo zareagowali na piękną treść seansu.

Dorośli rozmawiali jeszcze długo …

Niedziela – czyli wszystko co dobre szybko się kończy! I nie dotyczy to tylko porannego posiłku czy też wspaniałego ciasta, które mogliśmy razem zjeść. Wszystko co dobre to również ludzie!

-" Dlaczego mówisz że jestem dobry...?"

Tymi słowami rozpoczęła się seria podziękowań: dla księdza Jerzego – za dobroć serca , wrażliwość i czas służby potrzebującym. Za odkrywanie tajników duszy, za przykład i nieustanne wybaczanie.

Podziękowaliśmy również grupie wolontariuszy, którzy jak zawsze opiekowali się dziećmi, młodzieżą i wszystkimi tymi, którzy tej opieki i pomocy potrzebowali. Cisi i spokojni o pięknym sercu!

Podziękowaliśmy na koniec naszym Gospodarzom, którzy udostępnili nam ośrodek i stworzyli wspaniałe warunki na czas zatrzymania.

Dzisiaj, już wiele dni po zakończeniu tego wspaniałego czasu wciąż powraca fraza wybrzmiała w tamtym czasie:

…Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych…

Przebaczyć,  pierwszy wyciągnąć rękę, uśmiechnąć się… zrzucić ciężar.

Lekko unosić się w szarości życia …

 

 

 

 


Galeria

Rekolekcje 2016r w Gródku n. Dunajcem


copyright ©
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością "PRZYSTAŃ" im. Jana Pawła II w Tymbarku
online: 5 | wizyt: 618255